Tento blog slouží jako atlas pro rozlišení motýlů, ptáků, brouků a rostlin. Pokud zde najdete nějaké nesrovnalosti, tak mi to napište do komentářů a já to opravím.Fotografie zde umístěné jsou pouze mé autorské.

04.05.25

Brouci a motýli - květen 2025



Máme tu květen a na lukách se objevují první motýli a brouci. Samozřejmě to jsou pro mě témata na focení. V minulém týdnu jsem se tedy vydala na procházku  do luk a trochu "lovila"...
Tesařík zelený 

09.04.25

Sklepnice obecná

 Sklepnice obecná (Scoliopteryx libatrix) (také nazývaná lalokokřídlec vrbový nebo můra sklepní) je druh motýla z čeledi můrovitých vyskytující se v Česku.

Sedící můra se složenými křídly je dlouhá 2 cm. Křídla jsou hnědá, na křídlech je vždy velká zlatá skvrna a 2 bílé tečky, přes křídlo jsou také 2 bílé čáry. Zadní křídla jsou šedá. Housenka je zelená se žlutým pruhem podél těla. Nohy jsou hnědobíle pruhované.

Vyskytuje se ve vegetaci na břehu řek, v parcích, zahradách, také na okraji lesa nebo v světlejších částech lesa. Živné stromy housenek jsou topoly a vrby.

Jsou aktivní hlavně v noci, ale také méně často i přes den. Neživí se nektarem jako ostatní motýli, ale vysávají šťávu z bobulovitého ovocesosák mají uzpůsobený k propichování jeho slupky. Přezimovávají společně ve skupinách na krytých místech namačkaní na sobě.



31.03.25

Špačkové

Sturnus volgaris

Řád: Pěvci

Čeleď: špačkovití

Špaček obecný je o málo menší než kos černý. 

Má kratší ocas, trojúhelníková křídla. Na jaře má tmavé peří s kovovým leskem na podzim je bíle kropenatý. Samice ve svatebním šatě má po těle několik světlých skvrn.

26.02.25

Luňák červený

 Milvus milvus

Dravci, řád:  Krahujcovití

Luňák červený je velký jako káně lesní, ale má výrazně delší křídla a ocas. Obě pohlaví vypadají stejně, ale je světlejší než luňák hnědý. 

Hnízdí v lesích a křovinatých porostech. Loví v otevřené krajině i v blízkosti lidských sídel. Není tolik vázán na vodu jako luňák hnědý.  

Potravu luňáka červeného tvoří drobní savci (myši, hraboši, křečci a drobní ptáci. Hnízdo si staví vysoko na stromech a mnozí ptáci obývají stejné teritorium i několik let. Vlastní hnízda používá luňák červený opakovaně nebo obsazuje opuštěná hnízda jiných dravců. 

U nás na severu přes zimu vidět nejsou.  Objevují se až na jaře, kdy mizí sníh a hned začínají lovit. Máme konec února, sníh roztál a  právě touto dobou už u nás krouží nad lukami...

Díky "bílé" obloze se mi je tentokrát podařilo trochu nafotit i když by to chtělo ještě kvalitnější objektiv.