Tento blog slouží jako atlas pro rozlišení motýlů, ptáků, brouků a rostlin. Pokud zde najdete nějaké nesrovnalosti, tak mi to napište do komentářů a já to opravím.Fotografie zde umístěné jsou pouze mé autorské.

03.02.21

Mlynařík dlouhoocasý

 Aegithalos caudatus

Sýkory

Řád: Pěvci

Čeleď: Mlynaříkovití

Vzhled: Drobné tělo a velmi dlouhý ocas, krátký zobák, bílá hlava, někdy s černým pruhem nad okem. Jeho tělo je menší než tělo sýkory modřinky. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně. Mladí ptáci mají tmavší peří po stranách hlavy.

Výskyt: Poměrně rozšířený, ale nikde příliš hojný druh. U nás žije po celý rok v přirozených listnatých nebo smíšených lesích s dostatečně hustým podrostem. Objevuje se také v parcích a zahradách. V zimě přilétá i na krmítka.

Bionomie: Koncem léta, na podzim a v zimě lze nejčastěji pozorovat menší nebo větší hejna, která se většinou nikdy nezdržují déle na jednom místě. Ptáci se neúnavně točí na tenkých větvičkách kolem dokola, často také visí hlavou dolů. Potravou mlynaříka dlouhoocasého jsou drobný hmyz, pavouci, pupeny a plody rostlin. V zimě na krmítku tito ptáci ocení směs otrub s tukem. Hnízdo, které tvoří uzavřená stavba ve tvaru vejce s postranním vstupem spletená z mechu, lišejníků a pavučin, bývá umístěno ve větvích vysokého keře nebo ve vidlici větví stromu.















































Čížek lesní

 Carduelis spinus

Zrnožraví ptáci

Řád: Pěvci

Čeleď: Pěnkavovití

Znaky:  Zelenavý se žlutými proužky na křídlech, samec má černou čepičku a samice má proužkovanou spodní stranu těla. Drobný, subtilní, velký asi jako sýkora modřinka. Ocas  je na konci mírně vykrojený. Mladí ptáci mají husté proužkování a hřbet zbarvený do hněda, hlavu výrazně světlejší

Výskyt: Žije a hnízdí zejména ve smrkových a smíšených lesích se smrky a při hledání potravy zlétá i na břízy a olše. V období hnízdění žije velmi skrytě.Na podzim a v zimě k nám přilétají ptáci ze severní a východní Evropy. S nimi se lze setkat i v parcích, zahradách a na krmítkách. 

Bionomie: Při hledání potravy čížek lesní obratně šplhá a poskakuje po tenkých větvičkách olší a bříz, na podzim i na keřích se zralými plody. Jeho potravu tvoří téměř výhradně semena rostlin a svá mláďata krmí zvlhčenými semeny.