Tento blog slouží jako atlas pro rozlišení motýlů, ptáků, brouků a rostlin. Pokud zde najdete nějaké nesrovnalosti, tak mi to napište do komentářů a já to opravím.Fotografie zde umístěné jsou pouze mé autorské.

17.07.25

Luňák hnědý

 Milvus migrans

Luňák hnědý je velký jako káně lesní, má však delší křídla i ocas. obě pohlaví vypadají stejně.

Na rozdíl od luňáka červeného má tmavé břicho, dlouhá křídla, v letu často prohnutá a konec ocasu je mírně vykrojený.

Ozývá se vysokým pípáním.

 Hnízdí v lesích v nížinách poblíž jezer, rybníků, řek nebo bažin.Často jej lze spatřit letícího nad vodou na břehu jezera, v blízkosti lidských obydlí nebo sklládek, kde také hledá potravu.

Podstatnou část potravy tohoto dravce tvoří mrtvé a nemocné ryby, které luňák sbírá z vodní hladiny, poté následují ptáci a drobní savci, které částečně loví a částečně požírá jako mršiny. Dále se živí obojživelníky, plazy, žížalami a odpadky. Hodně plachtí a z klouzavého letu se dokáže naráz spustit téměř svisle dolů a obratně proletět mezi korunami stromů. Hnízdo si staví vysoko na stromech, často si je vystýlá papíry, kousky plastu a podobným materiálem. Mláďata se poté, co opustí hnízdo,  se sdružují do větších hejn a hromadně nocují.

Ťuhýk obecný

 Lanius collurio

Ťuhýk obecný je větší než vrabec. má poměrně dlouhý ocas. Mladí ptáci jsou zbarveni jako samice, ale na hřbetě mají výrazné příčné proužky.

U nás je letním hostem. Hnízdí v otevřených krajinách prostlých keři, především trnitými, také kolem keřů na lesních mýtinách. Přezimuje ve východní a jižní Africe.

Potravu ťuhýka obecného tvoří především větší hmyz jako jsou kobylky, sarančata, cvrčci, dále drobní savci a výjimečně také mláďata ptáků. Větší kořist si napichuje na trny keřů, na kterých sedává. Hnízdo si staví v keřích, především trnitých. Mlaďata bývají poměrně dlouho doprovázena rodiči.