Milvus milvus
Dravci, řád: Krahujcovití
Luňák červený je velký jako káně lesní, ale má výrazně delší křídla a ocas. Obě pohlaví vypadají stejně, ale je světlejší než luňák hnědý.
Hnízdí v lesích a křovinatých porostech. Loví v otevřené krajině i v blízkosti lidských sídel. Není tolik vázán na vodu jako luňák hnědý.
Potravu luňáka červeného tvoří drobní savci (myši, hraboši, křečci a drobní ptáci. Hnízdo si staví vysoko na stromech a mnozí ptáci obývají stejné teritorium i několik let. Vlastní hnízda používá luňák červený opakovaně nebo obsazuje opuštěná hnízda jiných dravců.
U nás na severu přes zimu vidět nejsou. Objevují se až na jaře, kdy mizí sníh a hned začínají lovit. Máme konec února, sníh roztál a právě touto dobou už u nás krouží nad lukami...
Díky "bílé" obloze se mi je tentokrát podařilo trochu nafotit i když by to chtělo ještě kvalitnější objektiv.
Je to krasavec. Nad hlavou mi létali dva a naháněli se.
Jaruško, obdivuji tvoje znalosti ptáků. Něco podobného létá i nad loukou poblíž naší zahrady, ale já jak vidím takového velkého ptáka, tak ho mám vždy za káně. :-DAle nikdy se mi ho nepodaří vyfotit.
OdpovědětVymazatMaruško káně má ocas do půlkruhu, luňák vykrojený. Luňák má červené bříško, káně a poštolka strakaté. Káně je stejně velké jako luňák. Poštolka je o dost menší.
OdpovědětVymazatJsou to krásní ptáci a krásně vyfocení!
OdpovědětVymazatZdraví Marie
Maruško moc děkuji.
VymazatKrása. Kde ty na ty ptáčky chodíš??? Já u nás vidím, tak nanejvýš vrabčáka, sýkorku a kosa. Na konci prázdnin mně pak chodí na slunečnice hejna stehlíků. Toť vše.
OdpovědětVymazatJani, tito krasavci nám létají nad lukami. Poznám je podle pískání. Jen nevím, kde budou teď hnízdit, když jim v parku pokáceli všechny vysoké stromy...
Vymazat